Okolica

Osiedle zlokalizowane na terenie Gminy Czarnków, która stanowi rozwinięty gospodarczo i turystycznie region Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego i Wielkopolski. W okolicy funkcjonuje duża liczba przedsiębiorstw, placówek edukacyjnych, dobrze działa sieć komunikacji autobusowej. Znajduje się tu również duża liczba punktów usługowych i sklepów różnych branż.

 

W bezpośredniej okolicy zlokalizowany jest ciąg wzgórz morenowych, porośniętych lasem bukowym, wyrastających bezpośrednio Doliny Noteci, nazywany “Szwajcarią Czarnkowską”.

Dolina Noteci stanowi osnowę przyrodniczego systemu obszarów chronionych, w tym m.in. rezerwat przyrody ożywionej "Czapliniec Kuźnicki", florystyczny rezerwat przyrody "Źródliska Flinty", czy Morena Czarnkowska. Na terenie Gminy spotkać można żurawie oraz bobry.

gmina2 gmina4 

Malownicze tereny spacerowe i krzyżujące się turystyczne szlaki rowerowe Puszczy Noteckiej stwarzają dogodne warunki do wypoczynku o zróżnicowanym poziomie aktywności i intensywności dla spędzania wolnego czasu, niezależnie od pory roku i wieku. 

 

Turystyka rowerowa (okolice Osiedla)

Gmina Czarnków poprzecinana jest gęstą siecią tras rowerowych. Przez obszar Gminy przebiegają również: międzynarodowy szlak rowerowy Euro-Route -1 oraz Transwielkopolska Trasa Rowerowa. 
W okolicy prężnie działa rowerowa sekcja turystyczna organizująca wycieczki rowerowe po Ziemi Noteckiej.

 

Turystyka piesza (okolice Osiedla)

Piękne, malownicze tereny leśne obfitujące w bogactwa runa leśnego znajdujące się w okolicy Osiedla sprzyjają turystyce pieszej.

 

Szlak kajakowy (Wieleń-Ujście)

W okresie letnim systematycznie organizowane są spływy kajakowe malowniczo położoną rzeką Noteć. W okolicy funkcjonuje kilka firm zajmujących się zorganizowanymi spływami kajakowymi. Można również we własnym zakresie wypożyczyć sprzęt kajakowy np. na przystani “Marina” w Czarnkowie

gmina5  marina

 

Spływy rzeką Drawa (30 km od Osiedla)

Jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych Polski, nosi imię Papieża Jana Pawła II, który kilkukrotnie pokonywał go kajakiem. Woda jest tu bardzo czysta, a malownicze jeziora i zróżnicowane w charakterze odcinki rzeczne stanowią o jego atrakcyjności.

 

Jezioro w Lubaszu (11 km od Osiedla)

Przy Jeziorze Dużym w Lubaszu znajduje się strzeżone kąpielisko z pomostem oraz zjeżdżalnią wodną. Niedaleko jeziora zlokalizowany jest amfiteatr, gdzie odbywa się większość imprez sportowych i kulturalnych.

 

Więcej informacji na stronach internetowych:

Gmina Czarnków

Miasto Czarnków

Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

Gmina Lubasz